miesiąc temu

Autyzm - to całościowe zaburzenie rozwoju, atypowa specyfika rozwoju układu nerwowego, która wpływa na sposób w jaki człowiek komunikuje się, zachowuje i oddziałuje z innymi ludźmi. Autyzm nie jest chorobą. Jest odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata. Określenie „spektrum autyzmu” ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak różnorodne są osoby z autyzmem i w jak różny sposób zaburzenie to może wpływać na ich życie. W spektrum znajdują się zarówno osoby niemówiące werbalnie, mające poważne problemy w zakresie samodzielności i funkcjonujące na poziomie niepełnosprawności intelektualnej, jak również osoby sprawnie porozumiewające się mową, zakładające rodziny i realizujące się w życiu zawodowym. 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku. W naszej przedszkolnej rodzinie również są dzieci, które są w spektrum autyzmu. Dlatego bardzo chętnie i tak radośnie świętowaliśmy ten dzień. 03.04. od samego rana nasze przedszkole było udekorowane niebieskimi wstażkami oraz motylami, dodatkowo w holu i korytarzach można było podziwiać koszulki, które wzięły udział w przedszkolnym konkursie plastycznym. Ponadto w grupach odbyły się zajęcia poszerzające wiedzę i świadomość przedszkolaków na temat tego czym jest autyzm. Oprocz tego zostały zakupione niebieskie bratki, które docelowo będą zdobiły tereny zielone przy naszych przedszkolnych budynkach, a poszczególne grupy wzięły czynny udział w ich sadzeniu. Tego dnia nie zabrakło różnych zabaw ruchowych, integracyjnych przy muzyce oraz gimnastycznych na torze przeszkód. W tym dniu każdy powinien czuć się dobrze, ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, aby nasi Przyjaciele, którzy na co dzień zmajagą się z zaburzeniami autystycznymi czuli sie ważni i akceptowani.