Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi im. Słonia nad Regą


Galeria

Ważne wydarzenia z życia naszych przedszkolaków


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Autyzm - to całościowe zaburzenie rozwoju, atypowa specyfika rozwoju układu nerwowego, która wpływa na sposób w jaki człowiek komunikuje się, zachowuje i oddziałuje z innymi ludźmi. Autyzm nie jest chorobą. Jest odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata. Określenie „spektrum autyzmu” ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak różnorodne są osoby z autyzmem i w jak różny sposób zaburzenie to może wpływać na ich życie. W spektrum znajdują się zarówno osoby niemówiące werbalnie, mające poważne problemy w zakresie samodzielności i funkcjonujące na poziomie niepełnosprawności intelektualnej, jak również osoby sprawnie porozumiewające się mową, zakładające rodziny i realizujące się w życiu zawodowym. 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku. W naszej przedszkolnej rodzinie również są dzieci, które są w spektrum autyzmu. Dlatego bardzo chętnie i tak radośnie świętowaliśmy ten dzień. 03.04. od samego rana nasze przedszkole było udekorowane niebieskimi wstażkami oraz motylami, dodatkowo w holu i korytarzach można było podziwiać koszulki, które wzięły udział w przedszkolnym konkursie plastycznym. Ponadto w grupach odbyły się zajęcia poszerzające wiedzę i świadomość przedszkolaków na temat tego czym jest autyzm. Oprocz tego zostały zakupione niebieskie bratki, które docelowo będą zdobiły tereny zielone przy naszych przedszkolnych budynkach, a poszczególne grupy wzięły czynny udział w ich sadzeniu. Tego dnia nie zabrakło różnych zabaw ruchowych, integracyjnych przy muzyce oraz gimnastycznych na torze przeszkód. W tym dniu każdy powinien czuć się dobrze, ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, aby nasi Przyjaciele, którzy na co dzień zmajagą się z zaburzeniami autystycznymi czuli sie ważni i akceptowani.

Dzień leśnika

04.04. obchodzony jest Dzień Leśnika i między innymi z tego powodu dziś gościem w przedszkulu przy ul. WARYŃSKIEGO była Pani Anna Grabarczyk z Nadleśnictwa Gryfice. Na początku spotkania Pani Leśnik zaprezentowała swój strój - mundur terenowy, następnie omówiła na czym polega jej praca. Opowiedziała również o zagrożeniach jakie mogą spotkać nas w lesie i jak w takiej sytuacji należy się zachować. Upomniała wszystkich o tym jak ważne jest dbanie o przyrodę i drzewa oraz o zapobieganiu pożarów w lasach. A w momencie, w którym my zauważymy dym w lesie lub parku musimy jak najszybciej reagować i zgłosić to odpowiednim służbom pod numerem alarmowym. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały pieczątki przedstawiające różne gatunki zwierząt leśnych oraz pamiątkowe breloczki i kolorowanki. W ramach wdzięczności nasze dzieci wręczyły na ręce Pani Ani upominki i kartki z życzeniami dla wszystkich leśników od wszystkich pracowników i przedszkolaków.

Pierwszy dzień Wiosny połączony z Dniem kolorowej skarpetki

21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, a także Światowy Dzień Dzieci z Zespołem Downa. Dzieci starsze przeszły kolorowym korowodem ulicami Trzebiatowa,  dwie najstarsze grupy wzięly udział w „Biedu kolorowej skarpetki”. Wszystkie przedszkolaki wzięły udział w Dniu Kolorowej Skarpetki poprzez założenie skarpetek w różnych, wesołych kolorach nie do pary.  Kolorowe skarpetki na naszych stopach były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Z tej okazji z dziećmi przeprowadziłyśmy rozmowy i pogadanki na temat tej chorobie.

Pokaz produkcji cukierków i lizaków/warsztaty dla dzieci

W dniach  19-22 luty odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty robienia lizaków i cukierkó. Zajęcia prowadzone były przez pracowników „Bałtyckiej Manufaktury Słodkości „ z Niechorza.   Cukiernicy pokazali cały proces wytwarzania słodkich pyszności. W dobie chemicznych konserwantów i sztucznych ulepszaczy, bazując na naturalnych barwnikach i aromatach, pokazujemy, jak dawniej produkowano słodycze. Dzieci, czyli uczestnicy warsztatów mieli możliwość wytworzenia swoich własnych lizaków i cukierków oraz zabrania ich ze sobą do domu.

Spotkanie ze strażakiem

Dzięki uprzejmości jednego z rodziców, 12 lutego, grupy "Smerfy" i "Sówki" miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z przestawicielem Wojskowej Straży Pożarnej w Trzebiatowie. Poznaliśmy, jakże niebezpieczną, pracę strażaka, jego umundurowanie oraz strój i ekwipunek stanowiący wyposażenie podczas akcji ratowniczych. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, do zalanych domów, powalonych drzew, a także ratują zwierzęta.Podczas spotkania strażacy uświadomili dzieciom jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia, oraz jak powiadomić służby ratownicze. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały za interesujące spotkanie i życzyły wytrwałości i powodzenia w codziennej pracy.

Spotkanie z ratownikiem medycznym - lekcja pierwszej pomocy

9 lutego  gościem w naszym przedszkolu był ratownik medyczny pan Bartek Makowski. To było bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięły wszystkie dzieci z naszego przedszkola.

Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika medycznego było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku oraz w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu.

Przedszkolaki wykazały się znakomitą znajomością numerów alarmowych. Dzieci dowiedziały się, jak zgłaszać wypadek, jakie informacje podać dyspozytorowi. Uświadomiły sobie, jak ważna jest znajomość swojego imienia i nazwiska oraz miejsca zamieszkania. Dzieci uczyły się, jak sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można pomóc, dopóki nie przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poznały podstawowe zabiegi resuscytacji, ćwicząc na fantomie.

Dzieci bardzo aktywnie brały udział w ćwiczeniach. Zostały pochwalone przez pana ratownika za swoją wiedzę i umiejętności.

Bal karnawałowy

Karnawał jest jedną z okazji do integracji i wspólnych zabaw. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły i długo wyczekiwany. Jest atrakcyjny pod wieloma względami i dostarcza mnóstwo radości, to właśnie wtedy możemy się przebrać i wcielić w rolę swoich ulubionych bohaterów bajkowych. Dzieci dumnie prezentowały swoje stroje czerpiąc radość z wyjątkowego wyglądu. Tak też było w naszym przedszkolu przy ul. Waryńskiego 7, dnia 30.01. od godziny 9:00 rozpoczęła się zabawa taneczna, podczas której dzieci tańczyły przy znanych piosenkach repertuaru przedszkolnego. Następnie odbyła się pamiątkowa sesja zdjęciowa, której efekty będziemy mogli podziwiać za kilka tygodni. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka wprowadziły wszystkich w radosną atmosferę. Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie dla dzieci przepięknych strojów.

Wizyta Straży Miejskiej - Bezpieczne Ferie

Dnia 12.01.2024r. po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć przedstawiciela Straży Miejskiej w naszym przedszkolu.  Panowie przypomnieli  dzieciom o zasadach obowiązujących nas na drodze. W związku, ze zbliżającymi się feriami zimowymi, przedstawiła  zagrożenia, jakie czyhają na nas w różnych miejscach - na lodowisku, na zjeżdżalniach itd.. Rozmawiano na temat bezpiecznego spędzania czasu w mieście i zabaw na śniegu, podczas których również należy zachować ostrożność.

Tego dnia zostały również ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pt.  ”Bezpieczne Ferie”.

Kategoria wiekowa 3-4 latki:

1.     Miejsce – Lena Rogowska (Biedronki)

2.     Miejsce – Iga Tomaszewska (Biedronki)

3.     Miejsce – Jakub Sofinowski (Jeżyki)

Wyróżnienie – Liliana Laskus (Biedronki)

Kategoria wiekowa 5-6 latki:

1.     Ignacy Kuczyński (Misie)

2.     Ignacy Pietrzak  (Kotki)

3.     Lena Byszewska (Pszczółki)

Wyróżnienie – Maja Sofinowska (Pszczółki)

Bezpieczne ferie zimowe - spotkanie z Panią Policjantką

8 stycznia Przedszkolaki miały przyjemność gościć panią policjantkę Agnieszkę Podgórską, która przeprowadziła prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa podczas ferii zimowych oraz przypomniała dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Dzieci były bardzo zaciekawione zajęciami, wykazały się ogromną wiedzą i miło spędziły czas. Dziękujemy i zapraszamy ponownie :)

Bal karnawałowy (ul. Długa)

Przedszkolaki z rozmachem rozpoczęły Nowy Rok!
4 stycznia odbył się Bal Karnawałowy, na który Dzieci przyszły kolorowo przebrane! Było mnóstwo wyśmienitej zabawy, tańców, radości i śmiechu - co można zauważyć na załączonych zdjęciach :) Pragniemy podziękować Rodzicom za przygotowanie wspaniałych strojów swoim pociechom.